Blog


 

08 01.2023

9 wskazówek, jak utrzymać porządek w boksie magazynowym

Usługi self storage rozwiązują problem braku miejsca do przechowywania rzeczy. Czego jednak nie likwidują, to bałaganu. W boksie magazynowym również należy zadbać o porządek i o odpowiednią organizację przestrzeni. Jasne – każdy ma inne potrzeby i trudno mówić o uniwersalnych rozwiązaniach, ale na pewno wśród poniższych rad znajdziesz coś dla siebie.

Po co trzymać porządek w boksie?

Na początek zastanówmy się, dlaczego warto zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni w prywatnym magazynie. W końcu to nie nasze mieszkanie ani biuro, więc bałagan nie będzie codziennie kłuł nas w oczy – nie będziemy też przyjmować w boksie żadnych gości, którzy mogliby posądzić nas o niedbalstwo.

Mimo to warto zdobyć się na ten wysiłek. Poniższe wskazówki pomogą:

- szybko i łatwo zlokalizować poszczególne rzeczy, na wypadek, gdybyś chciał się do nich dostać,

- lepiej wykorzystać przestrzeń i mądrze zagospodarować dostępne metry kwadratowe,

- zadbać o bezpieczne przechowywanie delikatnych przedmiotów.

#1 Zrób inwentaryzację i podziel rzeczy na kategorie

Wszystko zależy od tego, co potrzebujesz przechować w boksie magazynowym – mogą to być na przykład meble, ubrania zimowe, dekoracje sezonowe, elektronika czy sprzęt sportowy. Dzięki temu będziesz mógł oszacować, jaka wielkość boksu będzie dla Ciebie optymalna, a także ile pudeł, koszy czy worków musisz zorganizować.

#2 Podpisz wszystkie pakunki i zrób listę ich zawartości

Jeśli pominiesz ten krok i nie podpiszesz kartonu czy worka, z dużym prawdopodobieństwem szybko zapomnisz, co było w środku. Potem w sytuacji, w której będziesz potrzebował dostać się do konkretnej rzeczy, będziesz zmuszony przepatrywać wszystkie paczki po kolei. Odnalezienie pary butów zimowych może się wtedy zamienić w prawdziwy koszmar. Lepiej uniknąć takich przygód i od razu opisać każde pudło numerem, a oprócz tego sporządzić listę zawartości wszystkich opakowań. Poza tym dobrze jest wiedzieć, co się posiada – zwłaszcza, że pamięć bywa omylna i z czasem łatwo stracić rachubę.

Uwaga: kartony podpisuj i na górze, i z boku, tak, żeby numer zawsze był łatwo widoczny.

#3 Pakuj pudła do pełna

Nie zostawiaj żadnych kartonów czy worków do połowy pustych. Każdą paczkę staraj się zapełnić rzeczami, układając ciężkie przedmioty na górze, a lżejsze na dole. Dzięki temu zapobiegniesz uszkodzeniom kruchych, delikatnych rzeczy. W idealnym scenariuszu warto korzystać z pudeł w jednakowym rozmiarze – to bardzo ułatwia układanie kartonów i optymalne wykorzystanie przestrzeni w boksie magazynowym.

#4 Układaj rzeczy pionowo

Zaskakująco wiele osób po prostu układa pudła na ziemi, a przedmioty, które dałoby się postawić pionowo, stawia „na leżąco”. Tymczasem pudła można spokojnie ustawiać jedne na drugich, oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku i w trosce o stabilność konstrukcji. W magazynie da się też korzystać z półek i regałów do przechowywania mniej poręcznych rzeczy. Całkiem nieźle sprawdzają się również półki na kółkach – w razie potrzeby można nimi łatwo manewrować.

#5 Rozmontuj składane meble

Regały, stoły czy łóżka można spokojnie rozłożyć na części pierwsze. Ustawione pionowo deski zajmą o wiele mniej miejsca niż złożone meble. Przechowuj je na tyle boksu. Pamiętaj, żeby schować w bezpiecznym miejscu śrubki i inne drobne elementy, które będą Ci potrzebne do ponownego złożenia mebli. W tym celu dobrze sprawdzą się plastikowe, zamknięte torebeczki przymocowane bezpośrednio do mebla.

#6 Często używane rzeczy umieszczaj z przodu

Dzięki temu zapewnisz sobie do nich łatwiejszy dostęp. Tak jak pisaliśmy, z tyłu warto przechowywać rozłożone meble czy duże, aktualnie niepotrzebne urządzenia. Z kolei dekoracje świąteczne, sprzęt sportowy czy ważne dokumenty powinny wylądować w łatwo dostępnym miejscu. Najczęściej używane rzeczy trzymaj więc przy wejściu do boksu – możesz nawet zapakować je w przezroczyste pojemniki.

#7 Uważaj na elektronikę

Sprzęty RTV i AGD są szczególnie narażone na uszkodzenia. Chcąc zadbać o ich bezpieczeństwo, należy pomyśleć o ich szczelnym zapakowaniu. Jeśli pozbyłeś się oryginalnych opakowań, potrzebna będzie folia lub pianka i zastępczy karton – grunt, żeby ochronić urządzenia przed kurzem. Polecamy zrobić też zdjęcia poszczególnym kablom – wraz z upływem czasu można się pogubić w gąszczu przewodów.

#8 Pozostaw miejsce na przejście

Oj, jak łatwo o tym zapomnieć, układając na miejscu kolejne stosy pudeł… Naprawdę ważne jest, żeby zaplanować wszystko tak, aby nie zablokować sobie drogi do wyjścia i aby zachować możliwie łatwy dostęp do poszczególnych przedmiotów. Polecamy układać rzeczy pod ścianami, a przejście zostawić pośrodku. Zwróć uwagę na to, żeby pudła były ustawione podpisaną stroną do korytarza.

#9 Zrób mapę przechowywanych rzeczy i zawieś ją w boksie

Nikt oprócz Ciebie (i upoważnionych przez Ciebie osób) nie będzie miał dostępu do Twojego boksu Róża Rent. Możesz więc spokojnie sporządzić mapę swojego magazynu i pozostawić ją gdzieś w środku na widocznym miejscu. Szybki szkic z ponumerowanymi pudłami wystarczy, żeby w razie potrzeby raz-dwa namierzyć przedmioty schowane gdzieś na szarym tyle. Uwaga! Pamiętaj, żeby nanosić na swojej podręcznej mapie zachodzące zmiany. Na wypadek zgubienia świstka papieru zawsze możesz też zrobić zdjęcie rysunku telefonem.

Oczywiście, że zachowanie porządku w boksie wymaga pracy, ale ten wysiłek z pewnością się opłaci. Docenisz to, gdy po wielu miesiącach namierzysz w parę chwil swój ulubiony sweter czy pamiątkowy talerz od babci.  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice