Blog


 

13 11.2022

Przygotuj się na przyjęcie zwierzaka

Czas przed przyjęciem psa, kota lub innego zwierzaka to radosny, ale też wymagający moment. Trzeba wtedy przygotować mieszkanie na nadejście nowego członka rodziny i postarać się zapewnić zwierzęciu jak najlepsze i najbezpieczniejsze warunki. Jak zorganizować swoją przestrzeń, o czym warto pamiętać i co może pomóc w całym tym procesie?

Jak najmniej stresu

Zarówno dorosły, rasowy kot, jak i mały, słodki szczeniaczek ze schroniska potrzebują czasu, żeby zaadaptować się do nowych warunków. Proces poznawania otoczenia generuje sporo stresu, a to przekłada się na nerwowe zachowania zwierząt, w tym gryzienie czy drapanie mebli. Należy być wtedy wyrozumiałym i przygotować się na różne scenariusze – tak, żeby ten trudny etap mógł przebiec jak najłagodniej.

Warto oszczędzić stresu nie tylko zwierzakowi, ale i sobie, reorganizując układ mebli i przedmiotów ora z wyprzedzeniem zapobiegając uszkodzeniom wartościowych rzeczy.

Ochrona przedmiotów przed zębami i pazurami

Przed przyjęciem zwierzaka powinniśmy zabezpieczyć niebezpieczne i wartościowe rzeczy. Z pola widzenia należy wyeliminować wszystkie ostre przedmioty, kable czy rośliny trujące dla zwierząt. To samo dotyczy chemii czy detergentów – należy przechowywać je w miejscach niedostępnych dla czworonogów, a w idealnym scenariuszu zabezpieczyć szafki. Nawet kosz na śmieci z klapką może stanowić zagrożenie, jeśli szafka nie zostanie odpowiednio zablokowana! Poza tym trzeba uważać na małe przedmioty, które można przez przypadek połknąć, a także wystające elementy nadające się do szarpania, jak zasłony czy linki od żaluzji. Wreszcie: boki kanap, szafek i drzwi bywają w tym okresie szczególnie narażone na drapanie i uszkodzenia…

To, co się da, trzeba po prostu zabezpieczyć lub schować. Część rzeczy, zwłaszcza tych wartościowych, a rzadko używanych, można tymczasowo przewieźć do boksu na wynajem Róża Rent. Będą tam bezpiecznie czekać na moment, aż zwierzak przystosuje się do nowego miejsca i przestanie gryźć i drapać, co popadnie.

Co zrobić z podłogami i schodami?

Kiedy do domu sprowadza się nowy pupil, lepiej zrezygnować z wykładzin czy dywaników – wiele małych zwierząt traktuje je odruchowo jak toaletę. Do tego frędzle raz-dwa zamienią się w (niezbyt bezpieczny) gryzak. Jeśli podłoga jest zbyt śliska, pozostaje zainwestować w maty antypoślizgowe – dywaniki mogą poczekać w boksie magazynowym na lepsze jutro, czyli na czasy, w których zwierzak nabędzie nawyków w kwestii higieny i czystości.

Można też kontrolować dostęp zwierzaka do poszczególnych pomieszczeń poprzez ustawianie w drzwiach specjalnych bramek – są one dostępne w sklepach zoologicznych, ale też dziecięcych czy budowlanych (podobne rozwiązania stosuje się w przypadku małych dzieci).

Gdzie postawić legowisko?

Kojec czy klatka kennelowa dla nowego zwierzaka powinny stać w przemyślanym miejscu. Nie może to być pierwszy lepszy kąt ani miejsce na przecięciu szlaków komunikacyjnych innych domowników. Legowisko należy ustawić gdzieś, gdzie zwierzak będzie mógł odpocząć od nadmiaru bodźców – pozwoli to obniżyć stopień pobudzenia. Jednocześnie powinno to być w pomieszczeniu, gdzie ludzie spędzają w miarę dużo czasu, żeby zwierzęta nie czuły się wyalienowane i chętnie tam przebywały. Pokój dzienny gdzieś na uboczu – z dala od korytarza – to idealne miejsce.

Oczywiście: łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, zwłaszcza gdy niewielki metraż mieszkania nie pozwala na duże kombinacje. Tymczasem zwierzak potrzebuje więcej niż tylko legowiska – do tego dochodzą jeszcze drapaki, kuwety, miski, zapas karmy i wiele innych rzeczy. Co w sytuacji, kiedy na zwierzaka nie ma wystarczająco dużo miejsca? Oczywiście jeśli kompletnie nie ma na to warunków, decydowanie się na zwierzę jest po prostu nierozsądne. Na szczęście zwykle da się coś poradzić, chociażby reorganizując salon i przewożąc cześć przedmiotów i/lub mebli w inne miejsce.

W naszych samoobsługowych magazynach z oczywistych względów nie można przechowywać zwierząt – można natomiast trzymać tam rzeczy, które ograniczają cenną przestrzeń w mieszkaniu. Czasem wystarczy nieco zmienić układ salonu, żeby znaleźć doskonałe miejsce na legowisko, choćby miał to być zwykły karton wyścielony kocem. To bardzo ważne, żeby zwierzak miał wyznaczone jedno bezpieczne miejsce do odpoczynku. Takie rozwiązanie pomaga znacząco zredukować stres.

Pomoc przy nowych wyzwaniach

Nowy pupil w domu potrafi wywrócić życie do góry nogami. Nie dość, że zwierzęta absorbują masę uwagi – trzeba się nimi opiekować, karmić je, bawić się z nimi, a przy tym wszystkim je wychowywać – to jeszcze jesteśmy zmuszeni zupełnie przeorganizować swoją przestrzeń.

Self storage to spora pomoc przy reorganizacji domu czy mieszkania. W Róża Rent znajdziecie boksy już od 2,5m2 – taka mała komórka powinna pomieścić rzeczy, na które po przyjęciu zwierzaka nie będzie już miejsca. Osoby upoważnione mają dostęp do boksu o każdej porze dnia i nocy, nawet w niedzielę i święta. Jeśli wynajęcie magazynu samoobsługowe może pomóc w spełnieniu marzenia o własnym zwierzaku, na pewno warto skorzystać z tej opcji!

 

   Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice