Blog


 

23 01.2022

Mieszkanie po zalaniu. Co zrobić z rzeczami?

Niestety, w życiu zdarzają się rzeczy, na które nie mamy żadnego wpływu. Należą do nich katastrofy klimatyczne (w tym powódź) i tak niefortunne przypadki, jak zalanie mieszkania przez sąsiada. Takie sytuacje potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie, a przy tym – jeśli chcemy ratować, co się da – wymagają szybkiego przystąpienia do działania. Co zrobić w pierwszej kolejności? Jak zareagować? Wreszcie: gdzie przechować nieuszkodzone rzeczy, jeśli w mieszkaniu panoszy się szkodliwa wilgoć?

Co zrobić, gdy zauważysz wyciek lub kałużę?

Przede wszystkim – postaraj się zachować spokój. Jasne, to jedna z tych rzeczy, którą łatwiej powiedzieć niż zrobić – w końcu od razu pojawia się stres i naturalna obawa o to, co będzie dalej. Panika nie przyniesie jednak żadnego pożytku – teraz trzeba skupić się na tym, co można zrobić, żeby zminimalizować straty.

Na samym początku zorientuj się, czy wejście do środka jest bezpieczne. Jeśli istnieje ryzyko zalania przewodów elektrycznych, pod żadnym pozorem nie chodź po wodzie, bo może porazić Cię prąd. Gdy masz podejrzenie, że doszło do zamoczenia przewodów – nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Jeśli masz do czynienia z zalaniem, zajmij się ustaleniem jego przyczyny – dopiero wtedy będziesz mógł spróbować usunąć źródło problemu. Zacznij od sprawdzenia sytuacji u siebie (może to po prostu pęknięty wężyk od pralki albo zatkany odpływ prysznica?), a następnie sprawdź, jak mają się rzeczy u sąsiadów (często zalewają nas sąsiedzi, którzy nie są niczego świadomi). Awaria może też dotyczyć pionów wodno-kanalizacyjnych. Uwaga: żeby ograniczyć skalę zalania, jak najszybciej zamknij główny zawór dopływu!

Procedura odszkodowawcza i osuszanie

Kiedy już upewnisz się, że przebywanie w środku jest bezpieczne, uda się ustalić i wyeliminować przyczynę zalania oraz wypompować wodę – pora na oględziny i wycenę strat. Uzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia od zniszczeń spowodowanych przez wodę to dość standardowa procedura. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela i czekać na odwiedziny specjalisty. Na drodze czynności odszkodowania uzyskasz pieniądze na osuszenie mieszkania, naprawę uszkodzeń czy ewentualny remont.

Niestety, osuszanie to dość kosztowny i czasochłonny proces, który może potrwać od kilku dni do ładnych paru tygodni. Będziesz potrzebować specjalnego sprzętu i wsparcia profesjonalnej ekipy. Nie chodzi tu tylko o wygląd i zapach, ale też bezpieczeństwo – jeśli woda wniknęła w głębokie zakamarki, grozi to uszkodzeniem konstrukcji budynku.

Uratuj to, co suche

Oględziny wykażą rozległość spowodowanych szkód. W pierwszym rzędzie staraj się uratować przedmioty, które nie miały styczności z wodą i które nie zostały przez zniszczone. Najlepiej będzie, jeśli przewieziesz je poza zalane mieszkanie – sama obecność wilgoci potrafi wyrządzić ogromne szkody. Jeśli nie dysponujesz piwnicą albo komórką lokatorską, najlepszym rozwiązaniem będzie boks na wynajem. W Róża Rent umożliwiamy klientom najem krótkoterminowy – tylko na czas osuszania i remontu. W zależności od tego, ile przedmiotów chcesz przechować, możesz postawić na mniejszą lub mniejszą komórkę (np. 2,5m2 albo 10m2) – opowiedz nam, ile masz rzeczy, a podpowiemy Ci, który metraż będzie najbardziej optymalny. Nasza hala magazynowa znajduje się w Katowicach na styku szlaków komunikacyjnych – dojedziesz do nas szybko i sprawnie z każdej części miasta lub z okolicznych miejscowości.

Twoje rzeczy będą w boksie magazynowym w 100% bezpieczne. Jest u nas sucho (nie ma niszczycielskiej wilgoci), utrzymujemy stałą, optymalną temperaturę pomieszczeń oraz zapewniamy bezpieczeństwo pożarowe. Wreszcie: obiekt jest cały czas chroniony, czy to za pomocą systemu kontroli dostępu i monitoringu, czy też przy udziale stróżów nocnych. Nikt nie będzie miał wstępu do Twojego boksu – chyba, że sam go do tego upoważnisz.

Usługi self storage mogą się okazać pomocne w wielu trudnych momentach życiowych, także wtedy, gdy potrzebujemy schowka na rzeczy po powodzi lub zalaniu mieszkania. W Róża Rent przechowasz zarówno ubrania, obuwie i książki, jak i dokumenty, pamiątki, przedmioty osobiste, meble, a wreszcie sprzęt kuchenny i elektroniczny. To idealne rozwiązanie ratunkowe, a także wygodne wsparcie na co dzień – wielu naszych klientów korzysta z naszych boksów jak z dodatkowej powierzchni magazynowej.

Odbierz rzeczy, gdy mieszkanie będzie już gotowe

Gdy uda się już wszystko osuszyć, naprawić i/lub wyremontować, będziesz mógł spokojnie przewieźć rzeczy z boksu do gotowego mieszkania. Gdyby remont się przedłużał, zawsze można przedłużyć okres najmu, a w razie potrzeby złożyć wcześniejsze wypowiedzenie. Uwaga: w okresie wynajmowania magazynu zachowujesz dostęp do swoich rzeczy w trybie 24/7, nawet w niedziele wolne od pracy. Jeśli w środku nocy dojdziesz do wniosku, że w jakimś kartonie zostało coś, co jest Ci potrzebne, możesz po prostu zajrzeć do swojej komórki i wyjąć to, czego Ci brakuje. Żadnych zapowiedzi, niepotrzebnego umawiania się ani zbędnych komplikacji – po prostu przyjeżdżasz, zabierasz, co jest potrzebne (lub donosisz nowe rzeczy) i wracasz z powrotem, kiedy masz na to ochotę.

Boks magazynowy może odciążyć Cię w tym trudnym okresie i zapewnić bezpieczną przestrzeń dla Twoich ocalałych rzeczy. W razie pytań – zadzwoń do nas, napisz wiadomość lub odwiedź nas na Hutniczej!  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice