Blog


 

30 08.2021

Jakie pamiątki warto przywozić z podróży (i gdzie je później trzymać)?

Jakie pamiątki warto przywozić z podróży

Jeśli wyjeżdżamy na urlop gdzieś dalej, zupełnie naturalnym jest, że chcemy przywieźć z takiego wyjazdu pamiątki. Zdjęcia i filmy pozwalają nam utrwalić wspomnienia, ale namacalne, unikalne przedmioty to coś zupełnie innego. Jest w nich zaklęta magia odwiedzanego miejsca, a poza tym można je podarować komuś bliskiemu. Pytanie – jakie pamiątki warto wybierać jak je później przechowywać?

 

Najczęstszy wybór, czyli bibeloty ze sklepu z pamiątkami

 

Do pamiątek, które najczęściej kupujemy na urlopie, należą wszelkiego rodzaju „kurzołapki” i bibeloty. To właśnie one stanowią trzon asortymentu sklepów z pamiątkami. Miniaturowe Wieże Eiffla i Krzywe Wieże w Pizie, rosyjskie matrioszki, czeskie Kreciki – i tak dalej, i tak dalej. Wiele osób kolekcjonuje gipsowe i porcelanowe figurki, breloczki, otwieracze do piwa, kieliszki z nazwami miast i szklane kule ze śniegiem – i nie ma w tym nic złego, o ile takie pamiątki sprawiają nam estetyczną przyjemność i mamy je gdzie trzymać. Numerem jeden od lat pozostają magnesy, które można przypiąć na lodówce, specjalnej tablicy lub ścianie pomalowanej magnetyczną farbą. Nie zajmują wiele miejsca, a przywołują uśmiech i wspomnienia z podróży za każdym razem, kiedy na nie spojrzymy. 

W przypadku tego rodzaju pamiątek warto zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię: gdzie zostały wyprodukowane. W miarę możliwości postaraj się kupować etycznie i wybierać przedmioty wykonane przez lokalnych rzemieślników, a nie masówkę sprowadzaną z Chin, którą znajdziesz w każdym innymi kurorcie. Wyroby hand made mają w sobie duszę i zaklęty czar miejsca, z którego pochodzą. Lepiej zainwestować w nieidealną figurkę wystruganą w drewnie niż w plastikową zabawkę, która nie ma nic wspólnego z daną przestrzenią.

 

Co zrobić, gdy pamiątki zabierają nam za dużo przestrzeni?

 

Z pamiątkami – zwłaszcza z bibelotami – jest jeden podstawowy problem: jeśli dużo podróżujemy, z czasem na regałach zaczyna brakować na nie miejsca. Zdarza się też, że w pewnym momencie przestają pasować do wystroju mieszkania i stoją upchane w jakimś kącie, łapiąc kurz. W jeszcze innym scenariuszu w domu pojawiają się małe dzieci, które za nic mają sobie wartość misternie ułożonej galerii z kruchych kieliszków. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wyrzucanie sentymentalnych rzeczy jest często trudne. Zresztą, zwykle nie warto; w końcu przywieźliśmy te rzeczy z podróży po to, żeby jak najdłużej przypominały nam udane wakacje. Najprostszym rozwiązaniem jest spakowanie takich pamiątek do pudeł i zabezpieczenie ich przed zniszczeniem (np. przy pomocy papieru gazetowego lub folii bąbelkowej). Takie kartony można przechowywać w schowku, w szafie lub pod łóżkiem, przy czym jeśli chcemy odzyskać w domu trochę przestrzeni, lepiej będzie przewieźć je do boksu na wynajem. Tam nic im nie grozi – można je przechować w suchym, ciepłym pomieszczeniu do momentu, w którym będą nam potrzebne (dostęp do magazynów jest możliwy 24/7), przeprowadzimy się do większego mieszkania albo zmienimy wystrój domu. Boksy Roża Rent są chronione i w 100% bezpieczne – mamy całodobowy monitoring i zapewniamy klientom pełną prywatność.

 

Alternatywne pamiątki z wakacji

 

1. Pocztówki – czy ktoś je jeszcze pamięta…? W dzisiejszych czasach załatwiamy sprawę pozdrowień z wakacji krótkim SMS-em lub oznaczeniem na Instagramie, ale pocztówki to wciąż idealna pamiątka z urlopu, którą warto kupić także na własny użytek. Można rozwiesić je na ścianie, zrobić z nich małą galerię albo przechowywać w albumie. Jeśli kolekcja rozrośnie się do bardzo dużych rozmiarów, zawsze znajdzie się na nią miejsce w boksie na wynajem ?

2. Ubrania i dodatki – czyli pamiątki praktyczne. Polecamy zwłaszcza oryginalne rękodzieło z naturalnych materiałów (jak skóra albo jedwab). Sandały, torebki, kapelusze, chusty, ręcznie robiona biżuteria – jeśli postawimy na elementy dobrej jakości, będziemy nosić wspomnienia z wakacji przez długie lata!

3. Akcesoria kuchenne i produkty spożywcze – zwłaszcza naczynia: talerze, miseczki, półmiski, filiżanki, podstawki, całe serwisy… Piękna ceramika uprzyjemni spożywanie posiłków, a przy okazji wzbudzi ciekawość gości. Ciekawym pomysłem jest też kolekcjonowanie książek kucharskich z tradycyjnymi przepisami oraz przywożenie z wakacji lokalnych produktów spożywczych, a zwłaszcza przypraw i herbat (te wytrzymają z nami najdłużej). W prezencie dla bliskich osób można przywieźć wina, sery czy słodycze.
Poza tym warto przejść się po targach staroci w poszukiwaniu unikalnych perełek – przedmiotów, których nie da się dostać nigdzie indziej i często liczących sobie wiele dziesiątek lat. Dobrym pomysłem będzie też kupienie obrazu od ulicznego artysty (zawsze to jakaś forma wsparcia lokalnej społeczności) albo porządnych zabawek dla dzieci (znowu: idealnie, jeśli będzie to ręczna robota). Postaraj się wybierać produkty, które rzeczywiście mają coś wspólnego z odwiedzanym przez Ciebie miejscem, są dobrej jakości, przetrwają przez długie lata i będą użyteczne. Nie przesadzaj też z gabarytami przywożonych rzeczy – choć jeśli przesadzisz, nic straconego, zawsze znajdzie się na nie miejsce w boksie ? Najważniejsze, żeby pamiątki podobały się TOBIE – w końcu to Tobie mają sprawiać przyjemność.  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice