Blog


 

18 05.2021

Gruntowne porządki w garażu: jak się do nich zabrać?

Gruntowne porządki w garażu: jak się do nich zabrać?

Garaż służy do garażowania, czyli do przechowywania samochodów lub motocykli, aby ochronić je przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Tyle w teorii, a jak jest w praktyce, każdy widzi. Garaż często zmienia się w składzik wszelkiego rodzaju rzeczy, które przestają się mieścić w domu – zbiór takich przedmiotów ma zwykle tendencję do niekontrolowanego rozrostu, aż z czasem ciężko zapanować nad nadmiarem siatek, gratów i kartonów. Dziś zastanowimy się nad tym, jak zrobić z tym porządek. Od czego zacząć? Jak posprzątać garaż w miarę szybko i sprawnie? Wreszcie: co zrobić z nadmiarem nagromadzonych rzeczy?

 

Kiedy tracisz kontrolę…

 

Bałagan demotywuje i – paradoksalnie – zniechęca do regularnych porządków. Gdy patrzymy na górę nieposegregowanych przedmiotów, które mnożą się jak grzyby po deszczu, trudno zebrać się do działania. W efekcie garaż jeszcze bardziej się zagraca, kurzy i brudzi – choć przecież celem jego istnienia jest utrzymanie samochodu w czystości.

Posprzątanie zagraconego garażu nie będzie kwestią jednego dnia. Ten pierwszy raz będzie najprawdopodobniej wymagającą i czasochłonną przeprawą. Najlepiej zarezerwować sobie w tym celu kilka wolnych dni czy dłuższy weekend. Naszym celem powinno być gruntowne odgracanie garażu, a następnie zaprowadzanie porządków na bieżąco, aby nie dopuścić do powrotu chaosu. Regularność sprzątania to kluczowa kwestia – raz na tydzień-dwa warto odkurzyć podłogi, ściany i pozostające w garażu przedmioty.

 

Wielkie porządki w garażu: grunt to dobry plan

 

Zanim zabierzesz się za wielkie porządki, dobrze zaplanuj pracę. Pisaliśmy już o wygospodarowaniu sobie odpowiedniej ilości wolnego czasu. Należy także przemyśleć kwestię chwilowego przechowywania samochodu poza garażem, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. To samo dotyczy motocykli czy rowerów, również tych zawieszanych na ścianach, na specjalnych hakach – na czas porządków należy przenieść je do innego pomieszczenia bądź wystawić na zewnątrz (o ile akurat dopisuje ładna pogoda).

Idealnym czasem na takie gruntowne, okresowe porządki jest wiosna. Warto przy okazji skontrolować techniczny stan garażu, a przede wszystkim skupić się na segregacji przechowywanych rzeczy. Na dobry początek należy zidentyfikować przedmioty zepsute i nienadające się do użytku, a następnie po prostu je wyrzucić. Z kolei rzeczy nieużywane i niepotrzebne, za to sprawne, można oddać potrzebującym albo sprzedać – np. w którymś z popularnych serwisów aukcyjnych lub na którejś z facebookowych grup śmieciarkowych. Jeśli masz naprawdę dużo rzeczy na sprzedaż, możesz urządzić własną wyprzedaż garażową.

 

Co zrobić z nadmiarem potrzebnych rzeczy?

 

Bywa i tak, że przechowujemy w garażu przedmioty, które co prawda nie są nam potrzebne na porządku dziennym czy w danym sezonie, ale nie zamierzamy się ich zupełnie pozbywać. Przykłady? Proszę bardzo: sezonowy sprzęt sportowy, rzeczy trzymane z myślą o kolejnym dziecku, opony zimowe, meble ogrodowe, pamiątki, darzone sentymentem kolekcje, dokumenty niemieszczące się w domowym biurze, pudła po elektronice na gwarancji, wszelkiego rodzaju zapasy (doniczek, kosmetyków, papieru do drukarki) – itp., itd...

Garaż nie powinien być ani graciarnią, ani składzikiem tego rodzaju przedmiotów. Jeśli nie potrzebujesz mieć czegoś stale pod ręką, ale nie chcesz rozstawać się z tym na zawsze, idealnym rozwiązaniem będzie magazyn na wynajem. W boksach Róża Rent jest sucho (zero zabójczej wilgoci!) i czysto; panuje tu stała, optymalna temperatura, a obiekt jest objęty kompleksową ochroną. Jeśli tylko będziesz potrzebować dostępu do swoich rzeczy, możesz się do nich dostać 24/7 – zarówno w święta, jak i w środku nocy. Twój dobytek trafi w bezpieczne miejsce, a Ty odzyskasz uporządkowany, schludny garaż, w którym wreszcie będzie można swobodnie zaparkować ?

 

Regularne sprzątanie w garażu – szybko i sprawnie

 

Twoim sprzymierzeńcem numer jeden będzie tutaj odkurzacz. W miarę możliwości sięgnij po model pionowy (idealnie: bezprzewodowy – w garażu mamy często ograniczony dostęp do prądu). Jeśli jednak masz pod ręką wyłącznie klasyczny odkurzacz, nic straconego – przy wykorzystaniu odpowiednich końcówek, np. szczelinowej czy do odkurzania ścian, z pewnością sobie poradzisz. Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli prowadzisz w garażu warsztat bądź pracownię generującą spore zabrudzenia. Wtedy przyda Ci się odkurzacz warsztatowy bądź przemysłowy. W Twoim garażu są ceramiczne płytki? Odkurzacz wodny z funkcją mycia będzie strzałem w dziesiątkę!

Oprócz tego potrzebujesz jeszcze innych, typowych akcesoriów do sprzątania: mopa i wiadra, zmiotki i szufelki, detergentów dedykowanych do danego typu powierzchni, rękawiczek oraz zapasu szmatek i ścierek.

Sprzątaj od góry do dołu, żeby nie roznosić kurzu czy brudu na świeżo wyczyszczoną posadzkę. Zacznij „na sucho”, czyli od odkurzenia ścian i półek z kurzu i pajęczyn – później przejdź do podłogi. Dopiero w dalszej kolejności przystąp do czyszczenia „na mokro” – przy dużych zabrudzeniach wykonaj ten krok kilka razy, każdorazowo wykręcając mopa lub przepłukując szmatki. Ponownie: najpierw ściany, a na końcu podłoga. Gdy wszystko wyschnie, można dokonać ewentualnych napraw – trzeba mieć jednak świadomość, że później należy wysprzątać garaż jeszcze raz. Na koniec wystarczy od nowa ustawić przedmioty przechowywane w pomieszczeniu. Mniejsze rzeczy ułóż w opisanych kartonach – takie pudła najlepiej jest przechowywać w zamykanym regale bądź szafie, żeby nie gromadziła się na nich warstwa kurzu.

Nie odkładaj porządków w garażu na wieczne nigdy – przełam się już teraz!  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice