Blog


 

26 03.2021

Jak zadbać o zimowy sprzęt sportowy po sezonie?

Jak zadbać o zimowy sprzęt sportowy po sezonie?

Jeśli należysz do osób, które uwielbiają sporty zimowe, nie mogą doczekać się sezonu i stoją pierwsze w kolejce na stok, z pewnością doświadczyłeś trudności związanych z przechowywaniem sprzętu zimowego. Sporty takie jak jazda na nartach i snowboardzie, łyżwiarstwo czy hokej uprawiamy zwykle tylko przez część roku, a w pozostałych miesiącach ekwipunek leży nieużywany, zajmując cenną przestrzeń użytkową. Jednocześnie nie można go przechowywać byle gdzie. Dowiedz się, jak zadbać o zimowe wyposażenie po sezonie i sprawdź, w jakich warunkach należy je magazynować!

 

Dlaczego piwnica to nienajlepszy pomysł?

 

Żeby sprzęt sportowy bez zarzutu spełniał swoje zadanie, musi być dobrze zachowany. Należy mu się zatem jak najlepsze traktowanie także wtedy (a nawet zwłaszcza wtedy!), kiedy go aktywnie nie używamy. Narty, deski snowboardowe, profesjonalne sanki czy łyżwy to spora, ale długoterminowa inwestycja. Chcąc, aby sprzęty posłużyły nam wiele sezonów, należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać je w idealnym stanie. Dla wielu osób intuicyjnym wyborem wydaje się piwnica czy garaż – tam jednak często panuje wilgoć i panoszy się bałagan. Tymczasem wilgoć i brud, nawet jeśli niepozorne, potrafią spowodować poważne zniszczenia.

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie sucha i czysta przestrzeń, na przykład wynajęty boks magazynowy Róża Rent. Pomieszczenia do przechowywania nie muszą mieć wielkiego metrażu – wystarczy, że wynajmiesz niewielką komórkę, a zagwarantujesz swoim sprzętom maksymalne bezpieczeństwo.

Warto rozważyć skorzystanie z powierzchni magazynowej także wtedy, gdy mamy zwyczaj trzymania takich sprzętów w domu. Jeśli nie mamy wolnego pokoju lub schowka, narciarska wyprawka zajmuje nam cenne metry kwadratowe mieszkania, a z niedomykającej się szafy wystają kijki, łyżwy lub kombinezon snowboardowy, to poważny znak, że powinniśmy coś zmienić. Sprzęt sportowy jest wyjątkowo nieporęczny – zamiast upychać go po kątach, warto przewieźć go do boksu, a tym samym odzyskać prywatną przestrzeń. Pamiętaj: porządek w domu pomoże zaprowadzić porządek w głowie!

 

Co jeszcze przemawia za magazynem?

 

Wiesz już, że w boksach na wynajem jest czysto i sucho (co już samo w sobie stanowi wystarczający argument), ale oprócz tego warto wspomnieć jeszcze o kilku kwestiach. Po pierwsze: ochrona przed kradzieżą i ogniem. Obiekt jest chroniony i monitorowany, a hala Róża Rent spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa pożarowego. Po drugie: dostęp do boksów w trybie 24/7. Oczywiście jest on wspomagany indywidualnym systemem kontroli. Najważniejsze, że możesz wydostać swój sprzęt o każdej porze dnia i nocy, kiedy tylko okaże się potrzebny – na przykład przy okazji spontanicznego wyjazdu w Alpy albo nagłej zmiany warunków pogodowych (słowem: gdy nadarzy się okazja już po ścisłym sezonie). Wreszcie: dysponując dedykowanym miejscem na swoje rzeczy, możesz lepiej zorganizować taką przestrzeń. Koniec z przegrzebywaniem wszystkich szuflad w poszukiwaniu gogli i rękawic narciarskich – w boksie magazynowym każda rzecz będzie na swoim miejscu!

 

Jakie czynności wykonać po sezonie?

 

Zanim przewieziesz sprzęt zimowy do przechowalni, porządnie się nim zaopiekuj – oczyść go z wszelkich zanieczyszczeń, a następnie dokładnie osusz, na przykład frotowym ręcznikiem. Jeśli chodzi o narty, poluzuj wiązania. 

Koniecznie oszlifuj krawędzie. Nie czekaj z tym do następnego sezonu – do tego czasu rdza zdąży się rozpanoszyć. Starannie zawoskuj krawędzie i spody. Do konserwacji warto użyć dedykowanego, miękkiego smaru, ewentualnie parafiny – sprzęt zachowa wtedy optymalną giętkość i zachowa odporność na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Metalowe części najlepiej zabezpieczyć przy pomocy oleju wazelinowego. Możesz też skorzystać ze specjalnego spreju, który uchroni newralgiczne elementy przed korozją. Skórzane łyżwy konserwuj tak, jak skórzane buty – rozsznuruj je, przetrzyj je wilgotną szmatką i zapastuj.

Nie zapominaj o pozostałych elementach ekwipunku, takim jak kaski, ochraniacze czy odzież. Oczyść je z brudu i z potu, to, co trzeba, wypierz zgodnie z instrukcją lub – jeśli to konieczne – poddaj dezynfekcji. Dzięki temu następnej zimy będziesz mógł „przyjść na gotowe”, a wszystkie akcesoria będą jak nowe!

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Jeśli oczyścisz i zakonserwujesz swój sprzęt oraz znajdziesz dla niego bezpieczne miejsce o jak najmniejszych amplitudach temperatury, zyskasz pewność, że zadbałeś o swój sprzęt w najlepszy możliwy sposób. Do pełni sukcesu potrzebujesz jeszcze dwóch drobnych szczegółów: odpowiedniego ustawienia i ochrony przed kurzem. Narty czy deski najlepiej przechowywać w pozycji pionowej oraz w pokrowcach, ale można też poratować się zwykłą folią. Jeśli chodzi o łyżwy, zaleca się zamknąć każdą z nich w oddzielnej, materiałowej torbie, aby zapobiec tarciu i obiciom, a przy okazji zapewnić im swobodny dostęp powietrza. Mniejsze przedmioty i akcesoria wystarczy pochować do worków lub kartonowych, czytelnie opisanych pudełek. Powodzenia!  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice