Blog


 

24 02.2021

Przechowywanie książek: porady i wskazówki

Przechowywanie książek: porady i wskazówki

Dla miłośników literatury książki to nie żadne zwykłe przedmioty, ale cenne artefakty, które posiadają ogromną, także sentymentalną wartość. Rzadkie, z trudem upolowane egzemplarze zasługują na specjalne traktowanie, przy czym szacunek i zachowanie zasad bezpieczeństwa należą się całej kolekcji. Jednocześnie każdy mol książkowy doskonale zna stan, w którym na półkach zaczyna brakować miejsca na kolejne pozycje. Jak sobie z tym poradzić – czy konieczna jest gruntowna selekcja księgozbioru, czy może istnieją jakieś alternatywy? Jak bezpiecznie przechowywać książki i dlaczego należy chronić je przed kurzem? Sprawdź!

 

Co, jeśli na książki zaczyna brakować miejsca?

 

Jeśli czujesz, że w Twoim domu namnożyło się zbyt dużo książek, masz kilka opcji. Zawsze możesz pozbyć się części księgozbioru i zostawić tylko te tytuły, które rzeczywiście chcesz mieć w swojej bibliotece. W tym celu zbierz wszystkie książki w jedno miejsce (wszystkie to wszystkie: także te kucharskie, dla dzieci czy encyklopedie) i rozpocznij ich gruntowny przegląd.

Oceń przydatność Twoich książek, jedna po drugiej. Jeśli któreś tytuły nie są Ci potrzebne ani nie budzą Twojego sentymentu, po prostu się ich pozbądź – pamiętaj tylko, żeby nigdy nie wyrzucać książek w stanie używalności, bo te mogą jeszcze komuś posłużyć. Nawet nieco wysłużone egzemplarze możesz oddać do antykwariatu lub przekazać w ręce innych książkowych moli (na przykład za pośrednictwem grup na Facebooku). Jeśli chodzi o pozycje w dobrym i idealnym stanie, prawdopodobnie znajdziesz na nie kupców; wartościowe tytuły na pewno przydadzą się też bibliotekom.

Z doświadczenia wiemy jednak, że miłośnicy książek niechętnie rozstają się ze swoimi skarbami, nawet jeśli nie mają na nie miejsca w domu czy w mieszkaniu. Mamy dobre wieści: wcale nie musisz się ich pozbywać, żeby odzyskać potrzebną przestrzeń! Tomy ulubione i często przeglądane oczywiście przydadzą Ci się na półce, ale całą resztę możesz z powodzeniem przewieźć w bezpieczne miejsce. Wystarczy, że spakujesz je do pudeł (używając klucza tematycznego, gatunkowego lub alfabetycznego) i odwieziesz je do boksu na wynajem.

 

Dlaczego boks magazynowy to świetne miejsce na książki?

 

W magazynach Róża Rent jest sucho, czysto i nie ma ani grama wilgoci. Z uwagi na dobrą wentylację pomieszczeń i utrzymanie stałej, optymalnej temperatury nawet delikatny papier będzie u nas w pełni bezpieczny. Optymalne warunki są niezwykle ważne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi przechowywanie cennych kolekcji – jeśli władujesz książki do swojej piwnicy lub na poddasze, szybko pokryją się kurzem bądź pleśnią. Twoje ukochane egzemplarze mogą nawet paść ofiarą moli, a do takiej sytuacji nie wolno dopuścić pod żadnym pozorem!

Co bardzo ważne, wynajmując boks w Róża Rent możesz liczyć na całodobowy dostęp do swoich rzeczy – nieważne, czy jest piątek, świątek czy niedziela, dzięki indywidualnie wydawanej karcie dostaniesz się na halę magazynową, a następnie do swojej komórki. Jeśli nagle poczujesz chęć zajrzenia do którejś z książek, nasze drzwi będą dla Ciebie zawsze otwarte, nawet w środku nocy. Możesz też stale aktualizować domową kolekcję, przewożąc rzadziej otwierane tytuły do boksu i wymieniając je na inne. To idealny układ, jeśli w prywatnej przestrzeni brakuje Ci miejsca na potężną bibliotekę, ale nie chcesz pozbywać się swoich zbiorów.

Boks przyda się również w sytuacji przeprowadzki bądź remontu. Ze względu na bezpieczeństwo książek, warto przechować je szczelnie zapakowane aż do momentu, kiedy półki w nowym lub odświeżonym miejscu będą już w 100% gotowe. Dzięki temu nie zgubisz żadnego tomu, nie ochlapiesz niczego farbą i zyskasz pewność, że Twoja kolekcja przetrwa ten trudny, przejściowy czas bez żadnego uszczerbku.

 

Jak przechowywać książki? Garść porad

 

W domu czy w boksie magazynowym, wytyczne pozostają takie same: książki muszą być przechowywane w czystości i odpowiednio chronione przed kurzem. Kurz posiada bowiem kwaśne pH i potrafi zniszczyć delikatny papier. Półki powinny być łatwe w czyszczeniu i dobrze zakonserwowane (np. pokryte lakierem, żeby regularne przecieranie ich ściereczką nie prowadziło do zawilgocenia). Grzbiety należy regularnie omiatać miotełką, a żeby pozbyć się przykrego zapachu, można ustawić za książkami woreczek ze świeżą lub suszoną lawendą bądź rozmarynem.
 
Przewożąc książki do boksu, nie musisz pakować ich do kartonowych czy plastikowych pudeł (choć z pewnością jest to rozwiązanie warte rozważenia, bo hermetyczne zamknięcie chroni wydawnictwa przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami). Możesz przechowywać tomy na skręconych regałach, na przykład z lekkimi półkami z plastiku czy aluminium – musisz jednak pamiętać o tym, aby regularnie kontrolować ich stan.

Książki należy ustawiać na półkach pionowo – w przeciwnym razie łatwo o odkształcenia. Żeby ułatwić podtrzymywanie tomów w idealnej pozycji, warto zainwestować w specjalne podstawki do książek (dostępne w serwisach aukcyjnych i popularnych sklepach meblowych). Przechowując kolekcję w pudłach, lepszym rozwiązaniem będzie układanie książek poziomo – ostrożnie i w taki sposób, żeby nie powyginać stron i nie naruszyć brzegów okładek.  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice