Blog


 

29 09.2020

Jak zorganizować przeprowadzkę bez nerwów i stresu?

Jak zorganizować przeprowadzkę bez nerwów i stresu?

Zmiany, zmiany, zmiany… Zwykle prowadzą do czegoś dobrego, jednak sam moment przejścia bywa stresujący i wymagający. Nie inaczej jest z przeprowadzką – dopóki nie rozpakujesz ostatniego pudła w nowym mieszkaniu, więcej w tym trudu niż zabawy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na w miarę sprawną zmianę miejsca zamieszkania. Poznaj kilka trików, które sprawią, że przeprowadzisz się szybko i bezboleśnie oraz dowiedz się, jak mogą Ci w tym pomóc boksy magazynowe Róża Rent!

 

1. Planowanie to podstawa

 

Najważniejszych decyzji w życiu nie podejmuje się z dnia na dzień – nie sposób też wprowadzić ich w życie w podobnie krótkim czasie. Jeśli nie jesteś cyfrowym nomadą albo studentem z dobytkiem w postaci kilku małych toreb, przeprowadzka to poważne przedsięwzięcie, które wymaga zaplanowania ze stosownym wyprzedzeniem. Dotyczy to zwłaszcza osób i rodzin, które przez lata mieszkały w jednym miejscu i zdążyły zgromadzić w nim mnóstwo rzeczy.

Nie zakładaj, że spakujesz całe swoje życie w kilka godzin i że wystarczy Ci jeden kurs większym samochodem. Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz się pakować znacznie wcześniej (nawet kilka tygodni przed umówioną datą). Kiedy już będziesz w stanie ocenić, ile miejsca zajmie Twój dobytek i czy będziesz go w stanie przenieść własnymi siłami, zarezerwuj czas potrzebny na faktyczną przeprowadzkę. Może to być parę godzin, jeśli zatrudnisz firmę przeprowadzkową, albo kilka dni, jeśli zamierzasz działać w pojedynkę. Wszystkie rzeczy konieczne do załatwienia zapisuj na kartce i na bieżąco wykreślaj zadania, które udało Ci się zrealizować.

 

2. Zredukuj liczbę posiadanych rzeczy

 

Nie ma lepszego momentu na gruntowne porządki niż przeprowadzka. I tak dokonujemy wtedy przeglądu całego dobytku – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji pozbyć się tego czy owego. Jeśli wiesz, że coś na pewno nie będzie Ci potrzebne, najlepiej od razu to sprzedać, oddać lub wyrzucić. 

Nie ma też sensu zagracać nowego lokum rzeczami, których używasz wybitnie rzadko, np. sezonowymi gadżetami, zakurzonymi pamiątkami, wyprawką dla kolejnego dziecka czy sprzętem sportowym. Dlatego warto od razu zrobić selekcję, a wszystkie przedmioty potrzebne jedynie od czasu do czasu odwieźć do boksu na wynajem. Dzięki temu unikniesz bałaganu w nowym mieszkaniu, a jednocześnie zachowasz rzeczy, których zamierzasz jeszcze używać.

 

3. Hierarchia i rzeczy pierwszej potrzeby, czyli co do czego?

 

Przeprowadzka wymaga umiejętnego, strategicznego planowania nawet na etapie podziału rzeczy na pudełka. Na pewno spakuj oddzielnie rzeczy pierwszej potrzeby – kosmetyki, najczęściej używane ubrania, sprzęt elektroniczny i lekarstwa – które warto trzymać możliwie blisko do ostatniego momentu. Przewieź je spokojnie na szarym końcu. Z kolei przedmioty mniej potrzebne lub rzadziej używane, które jednak zamierzasz zachować w nowym mieszkaniu, możesz schować stosunkowo głęboko – nie będzie Ci przecież zależeć na szybkim dostępie do takich rzeczy (przynajmniej podczas przeprowadzki).

Same pudła koniecznie pakuj po kolei, najlepiej dzieląc z uwagi na kategorię przedmiotów lub dedykowane pomieszczenie, a następnie dobrze opisuj. Choć może Ci się wydawać, że dorzucenie kilku rzeczy z innej kategorii to dobry pomysł, niewiedza, co jest w którym pudle, jest znacznie gorsza od zmarnowania tej odrobiny miejsca. Zamiast tego staraj się dopasowywać rozmiar kartonu do jego zawartości. Ubrania, obuwie, pościel czy dywany możesz też z powodzeniem zapakować to dużych worków – łatwiej będzie je uformować i poupychać podczas przewożenia. Z kolei do naczyń, ceramiki i innych delikatnych przedmiotów przydadzą się porządne skrzynki. Jeśli masz taką możliwość, zabezpiecz kruche rzeczy folią bąbelkową i zadbaj o ostrzeżenie na opakowaniu (np. wyraźny, duży napis „Uwaga, szkło”).

 

4. Rozważ różne scenariusze i zorganizuj transport

 

Bierz siły na zamiary! Zanim cokolwiek zapakujesz, zastanów się, czy dasz radę to udźwignąć. Ogromny karton wypełniony po brzegi samymi książkami w twardej oprawie to nienajlepszy pomysł. Zadbaj o poręczność paczek, przemyśl, czy masz do pokonania schody i czy trzeba rozkręcić meble. Jeśli wiesz, że nie zmieścisz się do swojego samochodu (nawet na kilka razy), a pożyczenie dostawczaka nie wchodzi w grę – albo po prostu nie masz ochoty własnoręcznie dźwigać całego dobytku – popytaj znajomych o pomoc lub skontaktuj się z profesjonalną firmą transportową.

 

5. W razie potrzeby skorzystaj z self storage

 

Boksy magazynowe przydadzą się nie tylko do przechowywania rzadko używanych czy sezonowych rzeczy, ale także do zmagazynowania swojego dobytku na czas przeprowadzki. Życie pisze różne scenariusze – czasem trzeba opuścić poprzednie lokum, chociaż w tym nowym trwa jeszcze remont albo chcemy szybko zmienić miejsce zamieszkania (np. w razie rozwodu), a nie mamy jeszcze nic na oku… Wszystkie meble, ubrania, sprzęty czy wyposażenie kuchenne możesz w takiej sytuacji odwieźć do Róża Rent. Całodobowa ochrona zadba o bezpieczeństwo Twoich rzeczy, a Ty będziesz mógł odebrać je w dowolnym momencie, kiedy mieszkanie będzie już gotowe.

 

6. Weź głęboki oddech i rozpakuj się!

 

Wnosząc kartony i worki do nowego lokum od razu ustawiaj je w odpowiednich pomieszczeniach (lub poinstruuj w tym zakresie firmę transportową). To ułatwi Ci późniejsze rozpakowywanie. Wiadomo, że chciałbyś jak najszybciej rozłożyć cały swój dobytek i rozsiąść się wygodnie w kanapie, podziwiając świeżo urządzone mieszkanie. Uwaga: co nagle, to po diable! Jeśli otworzysz wszystkie pudła naraz, szybko utoniesz w bałaganie. Porządkuj jedno pomieszczenie po drugim, a opróżnione kartony od razu składaj i wyrzucaj (możesz też odwieźć je do boksu – w końcu mogą Ci się jeszcze przydać). Powoli, bez pośpiechu, a wszystko będzie dobrze – wystarczy trzymać się planu!  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice