Aktualności


 

16 11.2022

Co to jest zbieractwo?

Czy słyszałeś kiedyś o takim zjawisku, jak kompulsywne zbieractwo? Syndrom ten bywa także określany jako syllogomania (z języka greckiego) albo hoarding (z angielskiego).

Patologiczni zbieracze mają ogromne trudności z pozbywaniem się rzeczy, które są obiektywnie bezużyteczne lub mają bardzo niewielką wartość. Nie chodzi o zwykłą przezorność, ale o chorobliwe zatrzymywanie dosłownie WSZYSTKIEGO, bo przecież każda rzecz „może się jeszcze przydać”. W efekcie chory praktycznie nie może korzystać z zagraconych pomieszczeń, a także popada w problemy w relacjach, życiu społecznym i w pracy.

Syndrom zbieractwa może mieć różny stopień nasilenia. Nie jest to wcale taka rzadka sprawa – według Wikipedii w Europie Zachodniej z syllogomanią zmaga się ok. kilka procent mieszkańców (2-6%), a Stanach Zjednoczonych nawet 12-20%. To poważne zaburzenie, które znacząco obniża jakość życia.

Złośliwi mówią, że boksy magazynowe to pożywka dla zbieraczy – w końcu może to być kolejny sposób na poszerzanie swoich zbiorów. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jak to często bywa: wszystko zależy od tego, czy korzystamy z danych rzeczy z głową.

Jako Róża Rent od lat staramy się kształtować u swoich czytelników zdrowe nawyki. Zachęcamy do regularnego przeglądu swoich rzeczy, wyrzucania przedmiotów zbędnych i uszkodzonych, a magazynowania tego, co rzeczywiście ma szansę się przydać (na przykład w kolejnym sezonie) bądź jest dla nas ważne z powodów sentymentalnych. Namawiamy też do systematycznego remanentu tego, co już przechowujemy w boksie i weryfikacji, czy są to na pewno rzeczy wciąż nam potrzebne.

Sam fakt, że ktoś korzysta z usługi self storage, absolutnie nie oznacza, że jest zbieraczem. W większości przypadków takie osoby po prostu dbają o swoją prywatną przestrzeń i nie zagracają jej przedmiotami, których używają jedynie od czasu do czasu.

Jeśli masz w najbliższym otoczeniu osoby, które zdradzają poważne objawy takiego zaburzenia, zaoferuj pomoc i zasugeruj konsultację ze specjalistą. Tymczasem, jak zawsze, zachęcamy do dbania o swoją przestrzeń i do gruntownych porządków!  Zadzwoń do nas


 

Zapraszamy


Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz:

zadzwoń do nas

napisz do nas

 

RóżaRent

self storage

 

ul. Hutnicza 6,
40-241 Katowice